Aranżacja wnętrz
Aranżacja wnętrz – chwilowa moda i ponadczasowy styl
Mottem, którym w swojej pracy kierują się prawdziwi pasjonaci pięknych wnętrz oraz doświadczeni projektanci i dekoratorzy jest cytat ze słynnej ikony stylu Coco Chanel, która uważała, że chociaż moda przemija, bo jej najważniejszą cechą jest ulotność, to dobry styl zawsze pozostaje. Dlatego aranżacja wnętrz Wrocław to przede wszystkim umiejętność tworzenia wnętrz o nieszablonowym stylu, których walory estetyczne i funkcjonalne nie przeminą po upływie jednego sezonu.
Wybór stylu to postawa
Zanim zostanie dokonany ostateczny wybór, jak ma wyglądać dany lokal lub pomieszczenie, warto poznać najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz:
- Styl klasyczny
- Styl industrialny
- Styl nowoczesny
- Styl rustykalny
- Styl skandynawski
- Styl kolonialny
- Styl glamour
- Styl vintage
- Styl prowansalski
- Styl ekologiczny
- Styl eklektyczny
Decyzja o tym, jaki styl będzie najbardziej adekwatny w danym mieszkaniu czy pojedynczym pomieszczeniu jest uzależniona od kilku kwestii. Do najważniejszych należą:
- funkcja pomieszczenia – to oczywiste, że inaczej projektuje się łazienkę, kuchnię, inaczej salon, a inaczej sypialnię
- wymiary pomieszczenia – inne aranżacje sprawdzają się we wnętrzach małych, inne z kolei idealnie prezentują się jedynie w pomieszczeniach o dużej powierzchni
- gust właściciela i jego wyobrażenie o idealnym wnętrzu – rolą specjalisty od aranżacji jest przekształcenie pomysłu na konkretny projekt.
- możliwości finansowe zleceniodawcy – dobry projektant jest w stanie wyczarować aranżacje na każdą kieszeń.
Aranżacje kuchni – przytulnie czy nowocześnie?
Efektowne, a zarazem praktyczne aranżacje kuchni to wizytówka każdej pracowni architektonicznej. Kuchnia ze względu na swoją funkcję stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, a sposób jej urządzenia i aranżacji wprost przekłada się na komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców i wygodę przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Szczególnym wyzwaniem jest aranżacja małej kuchni w sposób umożliwiający swobodną pracę przy szykowaniu potraw praz wygodny dostęp do wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego. Sztuką jest więc odpowiednie rozmieszczenie mebli i AGD, a także wyjątkowo uważne operowanie kolorystyką wnętrza. Jasne, pastelowe kolory i maksymalna prostota, jakimi charakteryzują się aranżacje kuchni nowoczesne to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku wnętrza kuchennego o niewielkich wymiarach.
Dobrym pomysłem na małą kuchnię są aranżacje industrialne, z ograniczoną paletą barw, cechujące się minimalistycznym designem i rezygnacją ze wszelkich zbędnych ozdób. Co prawda, w małej kuchni nie starczy miejsca na stół, przy którym zdoła zjeść śniadanie cała rodzina, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać wnętrzu wyrazistości wstawiając tam modernistyczny stolik do kawy z chromowanymi detalami lub krzesło z jasnego drewna. Prostota to również znak rozpoznawczy stylu skandynawskiego zyskującego coraz większą popularność w ostatnich latach. Jego niezaprzeczalnym atutem jest lekkość, uniwersalność i inspiracja naturą. Aranżacja ciemnej kuchni w stylu skandynawskim pozwoli optycznie rozjaśnić pomieszczenie, w którym nie ma okien, a jedynym źródłem światła są lampy z abażurami o geometrycznych i nieskomplikowanych kształtach. Od kilkunastu lat modne są aranżacje kuchni z jadalnią. Kuchnia połączona z jadalnią świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, których właściciele lubią cieszyć się otwartą przestrzenią.
Aranżacja łazienki – nowocześnie i ze smakiem
Ciekawe aranżacje małych łazienek są w stanie dokonać niemal cudów. Z wnętrza, które wydaje się ciasne i ciemne udaje się stworzyć wspaniały pokój kąpielowy, który chociaż ma niewielkie rozmiary, z łatwością zapewni relaks po ciężkim dniu, a dla gości odwiedzających mieszkanie będzie nie lada zaskoczeniem. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli niezbyt dużych mieszkań (zwykle kawalerek lub maksymalnie lokali dwupokojowych) zlokalizowanych w nowoczesnych apartamentowcach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Zwykle w małych łazienkach rezygnuje się z wanny na rzecz kabiny prysznicowej.
W takim wypadku warto zdecydować się na klasyczną biel i chromowane dodatki, które dodadzą kabinie szlachetnego i nieco surowego sznytu. Jednak warto przemyśleć również nieco nieoczywiste rozwiązania. Pomysłowe aranżacje łazienek nowoczesnych z powodzeniem uwzględniają wymagania również osób oczekujących większej wygody niż ta, która zapewnia prysznic, ulubiony przez miłośników aktywnego stylu życia. Małe łazienki i aranżacje w stylu nowoczesnym z powodzeniem zmieszczą wannę o niestandardowym kształcie, którą można umiejscowić w rogu pomieszczenia. Idealnie jest, jeśli aranżacja łazienki poza ergonomią uwzględnia również upodobania estetyczne właściciela mieszkania, w tym jego ulubione kolory i materiały.
Aranżacja salonu – przestrzeń do realizowania aranżacyjnych fantazji
Niesamowicie zróżnicowane aranżacje salonów to dowód, że odwaga w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz ma przed sobą przyszłość. To na przykładzie projektów salonów najlepiej widać, że obecnie nie ma jednego obowiązującego stylu, więc bez obaw o stylistyczną wpadkę można po prostu pozwolić sobie na realizację swoich marzeń. Salon to zazwyczaj przestrzeń łącząca kilka funkcji. Najczęściej jest po prostu pokojem dziennym dla całej rodziny, w którym mieszkańcy spędzają wspólnie czas. Jednak salon to także wnętrze, w którym przyjmuje się gości, dlatego warto urządzić go tak, aby można się nim było z dumą pochwalić. Bardzo przytulne wrażenie sprawia aranżacja salonu z kominkiem. Pasuje do niej styl kolonialny, charakteryzujący się szlachetna egzotyką. Cechą typową dla tej konwencji w urządzaniu wnętrz jest najwyższa jakość użytych materiałów, a przede wszystkim solidne meble wykonane z różnych gatunków egzotycznego drewna o ciemnej barwie.
Alternatywą są lekkie meble z bambusa lub rattanu. Można sobie pozwolić na tapety w szerokie pasy lub z roślinnymi motywami, a oświetlenie zapewniają lampy z dużymi, dekoracyjnymi abażurami. Nieco inaczej wygląda aranżacja salonu z aneksem kuchennym. W tym wydaniu salon może z powodzeniem pełnić funkcję jadalni. W otwartej przestrzeni takiego wnętrza doskonale zaprezentuje się ciepły i sielski styl rustykalny, w którym królują swojskie kształty mebli znanych z dzieciństwa u dziadków, takich jak komody i kredensy, charakteryzujące się ciężkimi, ludowymi formami. Dominujące kolory to paleta barw ziemi, a zwłaszcza brązy i beże, ale można sobie z powodzeniem pozwolić na eksperymenty z gołębimi odcieniami błękitu. Przytulności wnętrzom rustykalnym dodadzą kolorowe bieżniki i makaty zawieszone na ścianach.
Aranżacja sypialni w stylu glamour
Opinie na temat stylu glamour w aranżacji wnętrz są podzielone. Niektórzy uważają go za kwintesencję barokowej przesady czy wręcz kiczu, dla innych z kolei aranżacje sypialni w tej konwencji to spełnienie marzeń o stylowym pokoju służącym do snu i wypoczynku. Sypialnia glamour łączy w sobie w harmonijny sposób zmysłowość, lekkość i nutkę luksusu. To propozycja dla osób nie bojących się eklektyzmu, w którym pastelowe, delikatne powierzchnie łączą się z barokowymi meblami o bogatych zdobieniach. Warto sięgnąć po dekoracyjne narzuty i ozdobne poduszki z atłasowymi poszewkami, a w oknach sypialni zawiesić efektownie udrapowane zasłony z falbanami. Na miejscu w takim wnętrzu będzie stylowa, pomalowana na róż lub wrzos toaletka z lustrem, które na dodatek rozświetli i optycznie powiększy pomieszczenie. Oczywiście stylistyka glamour to tylko jedna z dostępnych opcji, alternatywą dla niej będzie skandynawska surowa prostota.
Aranżacja pokoju – sposób na wyrażenie swojej osobowości
O ile salon, kuchnia czy przedpokój to miejsca, z których każdego dnia korzystają wszyscy mieszkańcy domu. Jeśli w grę wchodzi aranżacja pokoju, to w gruncie rzeczy nie ma ograniczeń. Pokój jest przestrzenią prywatną, którą każdy ma prawo urządzić zgodnie ze swoimi wymaganiami i marzeniami. Dla kogoś idealny będzie styl vintage z postarzonymi meblami i stonowana paletą barw, a ktoś inny wybierze awangardową nowoczesność olśniewającą żywymi kolorami, dodającymi energii. Liczą się zatem dwie kwestie: funkcjonalność pokoju, aby spełniał rolę wygodnego wnętrza do spędzania czasu i styl.
Doświadczony specjalista od aranżacji wnętrz z pewnością podpowie najlepsze rozwiązania, uwzględniające również wymiary pokoju, ustawność czy jego orientację względem stron świata (pokoje z okami skierowanymi na północ z definicji otrzymują mniej świata dziennego, dlatego należy je dodatkowo doświetlać. Podobne wyzwanie to aranżacja ciemnego przedpokoju, w którym najwięcej uwagi należy poświęcić rozplanowaniu lamp lub kinkietów, a także kolorystyce ścian – jasne sprawią, że przedpokój będzie się wydawał większy; podobną rolę może spełniać również dobrze umiejscowione lustro.
Aranżacja poddasza – sposób na nietypowe wnętrza
Aranżacja poddasza wymaga przede wszystkim odpowiedniego rozmieszczenia mebli z uwzględnieniem okien i skosów. Poddasze może z powodzeniem pełnić funkcje mieszkalne, jeśli zostanie zaprojektowane z pomysłem. Wiele osób decyduje się również na poddaszu zlokalizować biuro swojej firmy. W takim wypadku najistotniejsze będzie zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru tego pomieszczenia, aby mogło stanowić przytulną lecz oficjalną wizytówkę działalności.
Nowoczesna aranżacja biura – styl jako wizytówka profesjonalizmu firmy
Najczęstszy styl, gdy w grę wchodzi aranżacja biura, to nowoczesność i minimalizm. Jednak coraz częściej biuro pełni funkcje reprezentacyjną, ma zatem potwierdzać prestiż firmy i jej właściciela. W takiej sytuacji popularnym rozwiązaniem jest styl klasyczny słynący z solidności.