Architekt Wnętrz
Architekt wnętrz – specjalista kształtujący charakter i styl wnętrza
Zadaniem architekta wnętrz jest kształtowanie wnętrz architektonicznych, w tym ich wystroju i ruchomego wyposażenia. Projekt powinien uwzględniać funkcje poszczególnych pomieszczeń, szczegółowe kryteria architektoniczne, budowlane i prawne, a także ich ergonomię. Architekt wnętrz Wrocław zajmuje się tworzeniem przestrzeni we wnętrzach i wprowadzaniem w nich zmian. Jego praca obejmuje kilka etapów: rozpoczyna się od zaprojektowania indywidualnego i niepowtarzalnego wnętrza, a kończy na jego realizacji. Zwykle dobry profesjonalista odpowiada nie tylko za opracowanie projektów plastycznych różnorodnych wnętrz, ale i za nadzorowanie ich wykonania.
Architekci wnętrz, aby zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do wykonywania swojego zawodu, zdobywają wykształcenie w ramach studiów wyższych na wybranych uczelniach. W naszym kraju najczęściej są to Akademie Sztuk Pięknych, Wyższe Szkoły Sztuk Plastycznych oraz politechniki oferujące takie kierunki studiów. Osoba, która ukończyła studia na kierunku architektura wnętrz, posiadać będzie bogate przygotowanie zawodowe, obejmujące co najmniej kilka dziedzin wiedzy. Poza architekturą, budownictwem czy materiałoznawstwem, może to być również szeroko pojęta ekologia czy informacja wizualna.
Zadania architekta wnętrz – na pierwszym miejscu funkcjonalność i estetyka
Trzeba pamiętać o tym, że projektowanie wnętrz jest zarazem sztuką, jak i nauką rozumienia ludzkich potrzeb i zachowań. Celem jest tworzenie funkcjonalnych, modnych i wygodnych przestrzeni. Szczegółowe zadania stojące przed architektem wnętrz uzależnione są od wielu czynników, ale najistotniejszy jest rodzaj zamawianych projektów. Może to być projektowanie mieszkań lub domów jednorodzinnych dla prywatnych inwestorów, ewentualnie pomieszczeń firmowych albo wnętrz budynków użyteczności publicznej. Architekci wnętrz zajmują się również projektowaniem poszczególnych pomieszczeń. Niezależnie jednak od rodzaju zlecenia, każdy projekt powinny charakteryzować dwie podstawowe cechy: wysoka funkcjonalność oraz estetyka.
Projekty wnętrz wychodzące z pracowni architekta powinny być tworzone przede wszystkim z myślą o funkcjonalności pomieszczeń, co w praktyce oznacza po prostu odpowiednie przystosowanie do funkcji, jaką mają spełniać. Dzięki temu będą w stanie zapewnić osobom, które z nich korzystają, poczucie niezbędnej wygody. Równie istotna jest estetyka, uwzględniająca indywidualny gust i specyficzne oczekiwania klienta, tak aby zaprojektowane wnętrze jak najlepiej odpowiadało jego wymaganiom i wyobrażeniom. To główny powód, dla którego architekt wnętrz 2017 musi doskonale orientować się w aktualnych trendach oraz regularnie bywać na targach budowlanych i wnętrzarskich.
W wielu sytuacjach architekt musi sprostać dodatkowym oczekiwaniom. Posiadając wiedzę z zakresu właściwości różnorodnych materiałów czy artystycznej aranżacji przestrzeni, często spełnia rolę doradcy klienta, pomagającego w doborze elementów wyposażenia, dekoracyjnych przedmiotów oraz ich rozmieszczenia w danym wnętrzu. Przed architektem wnętrz z bogatym i różnorodnym doświadczeniem zawodowym tajemnic nie mają również ceny materiałów wykończeniowych, które zostaną wykorzystane w poszczególnych pomieszczeniach, dlatego jego zadaniem bywa także sporządzenie szczegółowego kosztorysu opracowanych projektów.
Architekt wnętrz – cena to kwestia indywidualna
Z punktu widzenia klienta, najważniejsze pytanie brzmi: jakie będą koszty zatrudnienia wysoko wykwalifikowanego architekta czy dekoratora. Tutaj trzeba być przygotowanym na to, że w przypadku każdego zleceniodawcy architekt wnętrz Wrocław ustala cennik indywidualnie. Ostateczny koszt jego pracy zależy między innymi od stopnia skomplikowania projektu oraz wielkości pomieszczenia. Zazwyczaj cena za metr kwadratowy waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Czasami najbardziej opłacalny jest kompleksowy projekt wnętrza, począwszy od rozmieszczenie ścian działowych, poprzez lokalizację drzwi i okien łącznie z wyborem i wyceną wszystkich dodatków. W innym wypadku wystarczająca może się okazać jednorazowa konsultacja. Architekt pomoże wtedy doprecyzować wizję klienta czy wybrać najbardziej odpowiedni dla niego styl.
Architekt wnętrz, projektant a dekorator – podobieństwa i różnice
Z pewnością są to specjalności dość ściśle powiązane ze sobą, ale zdecydowanie różni je zakres zawodowych zainteresowań i obowiązków. Może to być ważne dla potencjalnego inwestora, który szuka fachowca. Specjalisty, który zajmuje się projektowaniem, aranżacją i dekoracją wnętrza i będzie w stanie odpowiednio zająć się inwestycją na każdym z jej etapów. Jak się jednak okazuje, terminologia może mieć znaczenie.
Różnica tkwi przede wszystkim w formalnym wykształceniu. Tytuł architekta wnętrz uzyskuje się podczas studiów wyższych z tej dziedziny. Oznacza to, że każdy architekt wnętrz jest zarazem projektantem wnętrz, jednak nie każdy projektant ma prawo tytułować się architektem. Często projektanta utożsamia się również z dekoratorem. Dekorator zajmuje się przede wszystkim kwestiami wyposażenia wnętrz i ozdobienia ich stylowymi, modnymi i estetycznymi przedmiotami, nie musi jednak w przeciwieństwie do architekta posiadać wyższego wykształcenia architektonicznego. Dekorator to zatem specjalista od aranżacji przestrzeni w mieszkaniach, domach, biurach lub hotelach. Odpowiada za dobór i zakup odpowiednich mebli, oświetlenia, dodatków czy tkanin. Pomaga też w zmianie stylu danego pomieszczenia. W gruncie rzeczy każdy dobry architekt wnętrz jest w pewnym stopniu również dekoratorem, posiada bowiem nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale i zazwyczaj wrażliwy zmysł artystyczny.
Jakiego specjalistę wybrać w zależności od etapu inwestycji?
Kiedy klient jest na etapie zakupu mieszkania, zastanawia się nad rozmieszczeniem ścian działowych, chce dobrze rozplanować instalację elektryczną i wodnokanalizacyjną, potrzebuje pomocy w doborze najbardziej odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz przygotowania szczegółowych projektów dla wykonawców – przyda mu się dobry architekt wnętrz. Gdy z kolei zależy mu na wyremontowaniu kuchni czy doprecyzowaniu wizji nowego salonu, pomocny będzie projektant. Gdy chodzi o nadanie wnętrzom niepowtarzalnego stylu, ciekawe rozmieszczenie akcentów barwnych, wybór kolorów ścian i kształtu lamp – idealnym wyborem będzie dekorator.