Projektant wnętrz

Projektant wnętrz – profesjonalista w tworzeniu niepowtarzalnych przestrzeni

​Określenie projektant wnętrz jest ścisłym tłumaczeniem angielskiej nazwy na tę profesję. Interior designer specjalizuje się w przekształcaniu przestrzeni wewnątrz budynków, lokali i poszczególnych pomieszczeń. Tym właśnie jest sztuka projektowania wnętrz. Jest to umiejętność rozumienia potrzeb ludzkich i wykorzystania tej wiedzy do kreowania funkcjonalnych, ergonomicznych i przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni. Każdy profesjonalny projektant wnętrz powinien legitymować się wykształceniem lub szkoleniami w tej dziedzinie ale najważniejsze jest doświadczenie.  Doświadczenie zdobywane przez lata pracy stanowi gwarancję, że świadczone przez niego usługi rzeczywiście będą stały na odpowiednim poziomie. Świadomość własnych oczekiwań i estetyczna wrażliwość wśród klientów korzystających z usług pracowni projektowych jest coraz większa. Wprost przekłada się to na jakość usług oferowanych przez projektantów. W gruncie rzeczy to rynek weryfikuje fachowców, również w tej dziedzinie.

Ważne są referencje i opinie

Dobry projektant wnętrz z pewnością nie będzie narzekał na małą liczbę klientów. Zadowoleni klienci po prostu, z pewnością polecą jego pracownię swoim znajomym. Korzystając z poleconych specjalistów zyskuje się gwarancję, że nie będziemy żałowali dokonanego wyboru. Nie polecamy współpracy z projektantami i dekoratorami, którzy są nimi jedynie z nazwy. Właściwy wybór pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów na skutek niesatysfakcjonujących rezultatów końcowych. Duże znaczenie mogą mieć również oszczędności na czasie i kosztach.

Fachowiec z doświadczeniem i indywidualnym podejściem do każdego ze sporządzanych przez siebie projektów jest w stanie wyczarować nawet z niewielkiego pod względem powierzchni mieszkanka wnętrze wygodne, charakteryzujące się niepowtarzalnym klimatem pasującym do osobowości mieszkańców, a jednocześnie spełniające wszelkie wymogi funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki.

Czym zajmują się projektanci wnętrz – piękno nie musi dużo kosztować

​Wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że projektanci wnętrz, zwłaszcza działający w dużych miastach, to specjaliści drodzy, a ich usługi z pewnością nie są przeznaczone na kieszeń zwykłego klienta. Nic bardziej mylnego. To stereotyp zaczerpnięty z czasów, gdy usługi projektowania wnętrz rzeczywiście miały ekskluzywny charakter i mogli sobie na nie pozwolić jedynie nieliczni. Przeciętny człowiek korzystał wówczas z wnętrz zaprojektowanych standardowo, w których nie było miejsca na indywidualny styl, a oryginalne i niesztampowe rozwiązania były zwyczajnie niedostępne. Na szczęście od długiego już czasu takie bariery nie istnieją, co stwarza pole dla niesamowitej kreatywności w projektowaniu, ograniczanej jedynie fantazję projektanta, możliwościami klienta i ograniczeniami natury finansowej lub budowlanej. Współcześni projektanci wnętrz 2017 są w stanie stworzyć projekt wnętrza niemal na każdą kieszeń. Najskuteczniejszym sposobem znalezienia niedrogiego specjalisty jest poszukanie w internecie pod hasłem projektant wnętrz tanio.

Usługa na miarę

Usługa jaką świadczy projektant wnętrz i cena ostatecznego projektu jest w każdym przypadku ustalana indywidualnie. Stworzenie uniwersalnego cennika jest niemożliwe z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każde wnętrze jest inne, a jego specyfika to najważniejszy czynnik wpływający na koszt usługi projektowej. Inne kwestie należy wziąć pod uwagę w przypadku wykonania projektu wolnostojącego domu jednorodzinnego, a inaczej projektuje się mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu. Jeszcze inne wymogi będzie musiał spełnić projekt mieszkania zlokalizowanego w starej zabytkowej kamienicy. Kolejnym czynnikiem jest wielkość lokalu. Najczęściej projektanci wnętrz Wrocław podają szacunkową cenę ze metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Może się ona wahać w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr. Jest to jednak inwestycja, którą warto ponieść, jeżeli priorytetem jest codzienna wygoda. Przebywanie w funkcjonalnym, efektownym i nowocześnie urządzonym wnętrzu wprost przekłada się na jakość życia.

Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od jakości i rodzaju użytych materiałów wykończeniowych, stopnia skomplikowania danego projektu i innych szczegółowych ustaleń ze zleceniodawcą. Każdy etap sporządzania projekty jest szczegółowo omawiany z klientem, w każdym momencie możliwe jest wprowadzenie oczekiwanych przez niego zmian, tak aby gotowy projekt wnętrza idealnie spisywał się w jego gust i wyobrażenia o wymarzonym domu. Dzięki temu powstaje projekt wnętrza skrojony dokładnie na miarę.

Projektant wnętrz a dekorator – jak nie pomylić specjalistów?

​Chociaż często można spotkać się z zamiennym stosowaniem nazw tych dwóch profesji, to w gruncie rzeczy mamy do czynienia z dwoma odrębnymi zawodami. Różnią się między innymi zdobytym wykształceniem, a w konsekwencji również zakresem zadań, jakie mają do spełnienia podczas projektowania i aranżowania wnętrza. Profesjonalny projektant dysponuje szerokim przygotowaniem teoretycznym do wykonywania swoich obowiązków, zwykle jego wiedza obejmuje informacje z co najmniej kilku obszarów, począwszy od architektury i budownictwa, poprzez aktualne przepisy i materiałoznawstwo, na projektowaniu wizualnym, grafice komputerowej czy marketingu kończąc.

W wielu krajach zachodnich projektant wnętrz musi wykazać się specjalnymi licencjami lub certyfikatami wydanymi przez rekomendowane szkoły. W Polsce najlepiej wykwalifikowani projektanci to osoby, które zdobyły wykształcenie wyższe na Akademii Sztuk Pięknych lub w jednej z Wyższych Szkół Sztuk Plastycznych. Projektant wnętrz po ASP to gwarancja jakości. Zwykle jest pasjonatem nieustannie poszukującym nowych pól rozwoju, zaciekawionym bieżącymi nowinkami ze swojej dziedziny i aktywnie uczestniczącym w branżowych szkoleniach czy targach.

Różnicę projektant wnętrz a dekorator najlepiej wyjaśnia stwierdzenie, że o ile projektant wnętrz z powodzeniem może jednoczenie być dekoratorem, to dekorator zdecydowanie nie jest projektantem. W Ameryce ta kwestia jest nawet regulowana prawnie: dekorator bez formalnego wykształcenia i wymaganych certyfikatów nie ma prawa nazywać siebie projektantem i pod takim szyldem reklamować swoich usług. Projektant i dekorator, zajmując się transformacją wewnętrznych przestrzeni, skupiają się w swojej pracy na innych elementach.

Projektant wnętrz a dekorator

  • Projektant wnętrz koncentruje się na stylu wnętrza, kolorach, właściwościach akustycznych, trwałości materiałów i ich ognioodporności oraz ewentualnej toksyczności. Projektant zajmuje się również kwestiami zgodności projektu z normami bezpieczeństwa i normami dla osób niepełnosprawnych (zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej).
  • Dekorator może polegać na guście estetycznym i wyczuciem stylu. W swojej pracy dekorator zajmuje się aranżacją przestrzeni, doborem oświetlenia, mebli, tkanin i dekoracyjnych dodatków. Interesuje go kolor, tekstura i styl.

Oczywiście projektant i dekorator współpracują ze sobą, a profesjonalne biuro projektowe oferuje usługi o charakterze kompleksowym: od zaprojektowania rozkładu poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu, aż po ich wystrój i aranżację.

Projektowanie wnętrz z praktyczna aplikacją

Dużym ułatwieniem w pracy projektanta wnętrz są aplikacje umożliwiające szybką i sprawną wizualizację projektów. Wizja klienta zostaje błyskawicznie zaprezentowana w postaci wstępnego projektu 3D, który następnie zostaje doprecyzowany z uwzględnieniem ewentualnych poprawek. Wstępny projekt zawiera takie elementy, jak wymiary pomieszczenia, kształty czy proponowane kolory. Na każdym etapie możliwa jest bieżąca ocena sugerowanych rozwiązań i wprowadzanie sugerowanych przez klienta poprawek. Możliwość zaprezentowania wykończonego i zaaranżowanego wnętrza pozwala wyobrazić sobie ostateczny wygląd pomieszczeń. Po zaakceptowaniu ostatecznych wizualizacji możliwe jest przygotowanie precyzyjnych projektów technicznych zawierających szczegółowe dane dotyczące wszystkich detali projektu. Znajdują się na nich czytelne ścian, drzwi i okien, schematy instalacji elektrycznych, sanitarnych i grzewczych. Rysunki techniczne mogą zawierać również wyposażenie, meble czy dekoracyjne elementy mieszkania.

Projektant wnętrz – opinie zadowolonych klientów najlepszą reklamą

Zatrudniając specjalistę od projektowania wnętrz warto kierować się rekomendacjami klientów, którzy już mieli okazje skorzystać z jego usług. Dobry projektant wnętrz opinie na temat wykonanych realizacji zwykle prezentuje na swojej stronie internetowej. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie zawodowych dokonań wypatrzonego projektanta. Im większą ilością zróżnicowanych projektów jest w stanie się pochwalić, tym lepiej, bo świadczy to o jego doświadczeniu i wszechstronności. To również okazja do przekonania się, czy jego dotychczasowe realizacje i najczęściej stosowane rozwiązania trafiają w gust konkretnej osoby. Opinie na temat danego projektanta można sprawdzić również na specjalistycznych forach branżowych. Nazwiska znanych i cenionych projektantów oraz namiary na polecane pracownie projektowe można z łatwością znaleźć w internecie, np. w serwisie oferteo.pl. Innym źródłem mogą być strony specjalistycznych magazynów i serwisów poświęconych urządzaniu wnętrz, a także na blogach wnętrzarskich.